10 styczeń 2022

Żałoba w Andrychowie po śmierci trzech taterników

zdjęcie: Żałoba w Andrychowie po śmierci trzech taterników / fot. PAP
fot. PAP
Po śmierci trzech turystów, którzy w weekend zginęli po słowackiej stronie Tatr, burmistrz Andrychowa Tomasz Żak ogłosił dwudniową żałobę. Wszystkie ofiary mieszkały w tej gminie. Samorządowiec powiedział, że żałoba obowiązywała będzie w czwartek i piątek.
REKLAMA

"To ogromna tragedia. 13 i 14 stycznia będą w gminie Andrychów dniami żałoby. Flagi zostaną opuszczone do połowy masztu lub będą na nich umieszczone czarne wstęgi. Nie odbędą się niektóre imprezy i uroczystości, by te dni stały się czasem zadumy" – powiedział Tomasz Żak.

Polacy wyszli w piątek rano na wyprawę, której celem był Gerlach, najwyższy szczyt Tatr. Ostatni kontakt telefoniczny został z nimi nawiązany pomiędzy godz. 10 a 11. Próba ponownego połączenia się z nimi w piątek wieczorem zakończyła się już fiaskiem.

Słowaccy ratownicy górscy, a także toprowcy z Zakopanego w sobotę i niedzielę prowadzili intensywne poszukiwania. Użyto m.in. śmigłowca, drona i lokalizatorów telefonów komórkowych. W niedzielę po południu Słowacy odnaleźli w rejonie Małego Gerlacha ciała trzech taterników.(PAP)

Autor: Marek Szafrański

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Białogard
2.8°C
wschód słońca: 07:59
zachód słońca: 15:34
Koronawirus
zachodniopomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Białogardzie