12 styczeń 2022

Polski paszport jest ósmym „najsilniejszym” na świecie

zdjęcie: Polski paszport jest ósmym „najsilniejszym” na świecie / fot. PAP
fot. PAP
Polacy mogą dostać się bez wizy do 183 krajów. To sprawia, że polski paszport jest w czołówce „najsilniejszych” na świecie. W tym roku Polska zajęła najwyższe miejsce w historii rankingu opracowywanego przez londyńską firmę doradczą Henley & Partners – jest na 8. miejscu.
REKLAMA

Na szczycie listy najsilniejszych paszportów świata znajdują się Japonia i Singapur. Obywatele tych państw mogą teoretycznie podróżować bez wizy do 192 krajów (w rankingu znajduje się 199 krajów). Z kolei posiadacze afgańskiego paszportu znaleźli się na ostatnim miejscu rankingu - dostaną się bez wizy tylko do 26 innych państw. W zestawieniu nie brano pod uwagę czasowych obostrzeń.

Korea Południowa i Niemcy uplasowały się na drugim miejscu (190 krajów), a za nimi znalazły się Finlandia, Włochy, Luksemburg i Hiszpania (189). Czwarte miejsce zajmują Francja, Holandia, Austria i Dania (188). Następne są Irlandia i Portugalia (187). Stany Zjednoczone i Wielka Brytania awansowały o jedno miejsce i znalazły się na szóstej pozycji (186) razem ze Szwajcarią, Norwegią, Belgią i Nową Zelandią. Kolejne miejsce (185) zajmują Australia, Kanada, Czechy, Grecja i Malta.

Ósme miejsce wspólnie zajmują Węgry i Polska (183), tuż za nimi znalazła się Litwa i Słowacja (182). Na dziesiątej pozycji uplasowały się Estonia, Łotwa i Słowenia (181). Tym samym państwa Unii Europejskiej zdominowały pierwszą dziesiątkę rankingu.

Ranking Henley Passport Index jest prowadzony od 2006 roku. Stoi za nim londyńska firmy doradcza w sprawach obywatelstwa i rezydencji, Henley & Partners. Pomijając względy pandemiczne, ogólny poziom swobody podróżowania znacznie wzrósł w ciągu ostatnich kilku dekad. O ile w 2006 r. przeciętny człowiek mógł odwiedzić średnio 57 krajów bez konieczności wcześniejszego uzyskania wizy, to dziś ta liczba jest prawie dwukrotnie większa i wynosi 107. (PAP Life)

ag/kjm/moc/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Białogard
2.8°C
wschód słońca: 07:59
zachód słońca: 15:34
Koronawirus
zachodniopomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Białogardzie