23 grudzień 2021

Zachodnia Obwodnica Szczecina to marzenie pokoleń mieszkańców

zdjęcie: Zachodnia Obwodnica Szczecina to marzenie pokoleń mieszkańców / fot. PAP
fot. PAP
"To marzenie pokoleń mieszkańców regionu, marzenie pokoleń turystów" – powiedział o Zachodniej Obwodnicy Szczecina minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. W czwartek oficjalnie ogłoszono przetarg na projekt blisko 50-kilometrowej drogi.
REKLAMA

"Ogłosiliśmy przetarg – 5-kilometrowy tunel, bez mała 50 km obwodnicy zachodniej Szczecina – to marzenie pokoleń mieszkańców regionu, marzenie pokoleń turystów" – powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jak dodał "inwestujemy w każdym regionie naszego kraju, nie dzielimy Polski na te regiony, w których trzeba koniecznie realizować inwestycje i na te regiony, w których mieszkańcy muszą jeszcze zaczekać".

Zachodnia Obwodnica Szczecina ominie aglomerację szczecińską od zachodu i północy. Droga przejdzie pod Odrą tunelem na wysokości Polic. Sąsiedztwo instalacji przemysłowych Zakładów Chemicznych w Policach spowodowało konieczność wydłużenia tunelu z 3,5 km do 5 km. Ma to być najdłuższy tego typu obiekt w Polsce.

"Ta obwodnica zachodnia, ten tunel Police-Święta, będzie służył nie tylko mieszkańcom Polic, którym skrócimy drogę nad Bałtyk, ponieważ wyprowadzimy ciężki ruch samochodów niejednokrotnie z niebezpiecznymi ładunkami z centrum Szczecina" – powiedział eurodeputowany PiS Joachim Brudziński.

Nowa trasa ma stanowić alternatywę dla obecnego szlaku S3/A6, omijającego Szczecin od południa oraz wschodu i razem z nim ma utworzyć ring wokół miasta. Droga w znaczny sposób poprawi skomunikowanie całej aglomeracji szczecińskiej z siecią dróg ekspresowych i autostrad na terenie woj. zachodniopomorskiego.

Obecnie, aby dojechać z Polic do węzła S3/S6 Goleniów Północ, trzeba przejechać 58 km, w tym pokonać centrum Szczecina. Po wybudowaniu obwodnicy trasa ta skróci się do 23 km, a czas przejazdu kilkukrotnie: z centrum Szczecina zostanie wyprowadzona znacząca część ruchu samochodowego, w tym pojazdy jadące do zakładów chemicznych w Policach.

Zaplanowano podział inwestycji na trzy odcinki realizacyjne: Kołbaskowo-Dołuje (13,5 km), Dołuje-Police (11,9 km) i Police-Goleniów (22,3 km). Uzyskanie decyzji ZRID planowane jest w 2024 r.

Środki przeznaczone na zaprojektowanie i wykup gruntów pod Zachodnią Obwodnicę Szczecina to 411 mln zł.(PAP)

autorka: Małgorzata Miszczuk

misz/ skr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Białogard
2.8°C
wschód słońca: 07:59
zachód słońca: 15:34
Koronawirus
zachodniopomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Białogardzie