15 grudzień 2021

Myślę, że w ciągu najbliższych kilku dni tunel POW zostanie otwarty

zdjęcie: Myślę, że w ciągu najbliższych kilku dni tunel POW zostanie otwarty / fot. PAP
fot. PAP
Jak wszystkie procedury się skończą, to myślę, że w ciągu najbliższych kilku dni tunel Południowej Obwodnicy Warszawy zostanie otwarty - powiedział wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł obecny na ćwiczeniach służb ratowniczych w tunelu POW.
REKLAMA

W środę w tunelu ursynowskiego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy odbyły się ćwiczenia służb ratowniczych, w których wzięli przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, Komendy Stołecznej Policji, Pogotowia Ratunkowego oraz GDDKiA. Ćwiczeniom przyglądali się wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł oraz dyrektor warszawskiego oddziału GDDKiA Jarosław Wąsowski.

"Dzisiejsze ćwiczenia są rzeczywiście ostatnim akcentem przed podjęciem ostatecznych decyzji o dopuszczeniu tunelu do użytkowania. Ale bardzo mocno zwracam uwagę, że ci, którzy zarzucają, że to jest ślamazarność urzędników, że długo się zastanawiamy, nie mają racji. Rzeczywiście sprawdzamy wszystkie możliwe scenariusze" - powiedział podczas ćwiczeń Konstanty Radziwiłł.

"Ćwiczyliśmy wypadek w postaci zapalenia się autobusu, wybiegania ludzi pod koła z ofiarami śmiertelnymi w efekcie karambolu samochodów, które najeżdżały na ten wypadek. Sprawdzamy, czy wszystkie procedury zadziałają. Po pierwsze te, które zabezpieczają innych użytkowników tunelu, czyli zatrzymanie ruchu. Również wszystkie tablice informujące na drodze S2 daleko poza tunelem, które informują, że tunel jest zamknięty. Przed tunelem zamknęły się rogatki, które uniemożliwiały wjazd następnych samochodów" - tłumaczył wojewoda mazowiecki.

Radziwiłł podkreślił, że po zakończeniu ćwiczeń zostanie przeanalizowane, czy wszystkie procedury zadziałały tak, jak trzeba. "Jeżeli tak będzie, to naprawdę już bardzo niedługo ten tunel będzie można otworzyć" - ocenił.

"Ja podejmuję ostateczną decyzję o dopuszczeniu do użytkowania i na pewno nie zrobię tego na skróty, tylko wtedy, kiedy będę miał poczucie, że faktycznie wszystko działa tak, jak należy. Będziemy analizować ze wszystkimi służbami. Jest do tego celu również powołany zespół tunelowy przy wojewodzie mazowieckim. W skład tego zespołu wchodzą przedstawiciele wszystkich służb, ale także urzędu m.st. Warszawy, który co prawda nie jest zaangażowany w ten tunel bezpośrednio, ale wiadomo, że wtedy, kiedy tunel się zamyka, to ruch kieruje się w inne rejony i w związku z tym współpracujemy również z miastem Warszawą" - zaznaczył.

Przekazał również, że jeżeli rekomendacje będą pozytywne, to decyzja o dopuszczeniu tunelu do użytkowania będzie mogła być wydana "niedługo". "Podejmując decyzję o dopuszczeniu do użytkowania wydam również jednocześnie zarządzenie o procedurach towarzyszących zamykania i otwierania tunelu. Myślę, że jest szansa zrobienia tego w najkrótszym czasie, jaki jest możliwy i mam nadzieję, że to się stanie w ciągu najbliższych kilku dni" - dodał wojewoda mazowiecki.

Natomiast dyrektor warszawskiego oddziału GDDKiA Jarosław Wąsowski poinformował, że tunel na ursynowskim odcinku POW jest najdłuższym tunelem w Polsce. "W tej chwili długość tego tunelu to ponad 2300 metrów. Tunel jest dwunawowy. W każdej nawie są trzy pasy ruchu plus pas awaryjny w każdą stronę" - podkreślił dyrektor warszawskiego oddziału GDDKiA.

Jarosław Wąsowski zapewnił, że tunel wyposażony jest w szereg systemów bezpieczeństwa. "Między innymi monitoring wizyjny - ponad 160 kamer, system wentylacji, system przeciwpożarowy, system oddymiający, system zasilania awaryjnego. Wszystkie te systemy są monitorowane w Centrum Zarządzania Tunelu 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu" - powiedział.

Przekazał przy tym, że w ćwiczeniach uczestniczyły wszystkie służby, po to, aby zapoznały się z tym tunelem, aby zapoznały się z warunkami działania w tym tunelu. "W przypadku zdarzenia w nawie, nawa sąsiednia jest nawą ewakuacyjną. Wzdłuż tunelu znajduje się 9 przejść ewakuacyjnych, które rozmieszczone są w odległości 250 metrów od siebie. Co istotne, w tunelu znajduje się 38 punktów alarmowych, z których jest bezpośrednie połączenie z Centrum Zarządzania Tunelem" - podał.

"W ramach tej inwestycji powstał system zarządzania ruchem informujący o warunkach w tunelu i w przypadku zdarzenia już na węźle Wiskitki w ciągu autostrady A2 przekierowany zostanie ruch na drogę krajową 50" - dodał dyrektor warszawskiego oddziału GDDKiA.

Jak informowaliśmy wcześniej, WINB analizuje uzupełnioną przez GDDKiA dokumentację ursynowskiego odcinka POW. "Pracownicy Wojewódzkiego Inspektora Budowlanego analizują dokumentację ursynowskiego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy" - przekazała PAP rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz.

Nie wiadomo, kiedy zakończy się analiza i w związku z tym, kiedy pracownicy WINB przystąpią do kontroli inwestycji na miejscu.

"To bardzo dużo dokumentów, zajmują kilka pudeł. Ich analiza na pewno zajmie trochę czasu i nie wiadomo, kiedy się zakończy. Trzeba to zrobić bardzo dokładnie" - mówiła Mirosława Kamińska z WINB.

Rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz zapewniała PAP, że otwarcie tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy jest sprawą "traktowaną priorytetowo". "W tej chwili obszerną dokumentację bardzo dokładnie analizują pracownicy Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego" - przekazała PAP rzeczniczka, dodając, że na pewno potrwa to kilka dni. "Potem zostanie wyznaczona data kontroli na miejscu, podczas której tunel będzie sprawdzany +krok po kroku+" - zaznaczała Filipowicz.

Ursynowski tunel jest częścią Południowej Obwodnicy Warszawy. Od 22 grudnia 2020 r. kierowcy mają do dyspozycji ponad 15-kilometrowy odcinek tej trasy między węzłami Warszawa-Wilanów a Lubelska wraz z mostem na Wiśle. Na trasę można dostać się przez cztery węzły: Warszawa-Wilanów, Wał Miedzeszyński, Patriotów i Lubelska.

Łączny koszt budowy trzech odcinków S2, stanowiących fragment POW, to ok. 4,6 mld zł, z czego blisko 1,7 mld zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach programu operacyjnego infrastruktura i środowisko.(PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Białogard
3.1°C
wschód słońca: 07:59
zachód słońca: 15:34
Koronawirus
zachodniopomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Białogardzie